A fénykardok egy civilizált kor elegáns fegyverei lehetnek, de jelenleg csak a sci-fi világában léteznek. Vajon a mai modern technológiát felhasználhatjuk-e minden idők leghíresebb fegyverének megalkotására? Jogosan merül fel a kérdés, hogy egy valódi fénykard előállítása valóban lehetséges-e, tekintve annak összetettségét.
A Star Wars sorozat kultúrára és társadalomra gyakorolt hatása miatt elkerülhetetlen, hogy a közönség egy része fénykardot akar építeni, sőt, még edzeni is akar vele. Néhány barkácszseninek már sikerült ezt megvalósítania.
Valóban, bár a legtöbben szívesen birtokolnánk egy igazi fénykardot, egyesek komolyabban veszik ezt a vágyat, mint mások. Több fizikus és mérnök nekilátott, hogy teljesítse Star Wars-rajongók millióinak álmát. Sikerült nekik? Ez az, amit látni fogunk minden olyan úton, amelyet azok használnak ki, akik ezt a fénykardot keresik.
Megkockáztatva, hogy néhány olvasó álmait szertefoszlatom, és figyelembe véve a szükséges funkciókat. A dolog úgy tűnik, hogy jól kompromittálódott...
A neve és a megjelenése alapján az első nyilvánvaló gondolat, ami eszünkbe jut, amikor egy igazi vágó fénykardról beszélünk, valamilyen ultraerős lézer. A lézer ugyanis egy erősen irányított fénysugarat hoz létre, amely a fémfelületek maratásától kezdve a szemműtétig mindenre használható. Akkor miért ne használhatnánk az Erő sötét oldala elleni harcra? Sajnos ezt a látszólag ösztönös választást könnyű elvetni, mivel számos nehézséggel jár.
Valószínűleg a legalapvetőbb probléma az, hogy egy fénykard pengének a markolattól kb. 1 méterre kell megállnia. A lézersugár azonban, mint bármely más fénytípus, soha nem áll meg, kivéve, ha valami az útjában elnyeli vagy visszaveri az energiáját. A kard kezelése ezért rendkívül nehéz lenne, és igazi rémálom lenne a harcban.
Egy végtelenül nagy pengével véletlenül megvághatsz egy járókelőt vagy bármi mást, ami érdekel. Az egyik megoldás az lenne, ha a penge végét egy tükörrel fednénk le, hogy a lézersugarat elszigeteljük, de akkor nem tudnánk a hegyét senkibe sem belevezetni. Emellett a tükröt a helyén tartó szerkezet megépítése elvenné a fénykard eleganciáját és kecsességét.
A nagy teljesítményű lézersugár előállításához még mindig sok berendezésre van szükség. Bár a nagy teljesítményű lézereket néhány elképesztő technológiai fejlesztés kisebbé tette, még mindig szükség van egy hűtőrendszerre, hogy megakadályozza a szerelvény túlmelegedését. Ez a követelmény azt jelenti, hogy nehéz lenne olyan fénykardot építeni, amelyet fizikailag a hátadon tudnál hordozni.
A lézerek elég erősek ahhoz, hogy kárt okozzanak, nagy mennyiségű energiát igényelnek, így a kardot nem lehetett hagyományos elemekkel működtetni. Ilyen kis helyen tárolt energia jelenleg nem áll rendelkezésre. És sajnos a Kyber-kristályok, amelyek a Star Wars-filmekben a fénykardokat működtetik, kitaláltak, és a valóságban nem léteznek.
Meg kell azonban jegyezni, hogy a katonai lézerfegyverek első prototípusai kezdenek megjelenni, nevezetesen az amerikai haditengerészet lézerágyúja. De ez a technológia inkább hasonlít a Halálcsillagra, mint a mi valódi fénykardjainkra.
Mint láttuk, a lézersugár könnyen visszaverődik, az ellenfélnek egyszerű lenne egy tükörrel védekeznie, vagy akár ellened fordítani a fénykard sugarát!
Ráadásul lehetetlen lenne a fénykard pengéket egymással szembeállítani, a fénysugarak nem szilárdak, és egyszerűen áthaladnának egymáson, ami lehetetlenné tenné a párbajt.
Ezek a fiktív fegyverek jellegzetes hangjukról, valamint a lézer színes fénycsóvájáról is híresek. A lézersugár azonban oldalról nem látható, kivéve, ha a levegő különösen füstös vagy poros. Ezért a lézereket mindig füstgépekkel együtt használják a klubokban vagy koncerttermekben. Mint egy túlméretezett lézermutató, a fénykard gyakorlatilag láthatatlan lenne. Kivéve persze, ha közvetlenül a szemedbe céloz, amely esetben valószínűleg ez lenne az utolsó dolog, amit meglátnál.
És ahogy a fáklyával való hadonászás sem csap zajt, úgy a fénykarddal való hadonászás is néma lenne. És lássuk be, még a leghíresebb jedik, mint Luke Skywalker, Darth Vader, Yoda vagy Obi-Wan Kenobi is elég szánalmasan néznének ki egy néma, láthatatlan karddal.
Összefoglalva, a Star Warsban bemutatott fénykardok jelenleg nem valósulnak meg a jelenlegi lézertechnológiával. Bár a fejlődés egy nap talán megoldja a teljesítmény és a méret problémáit, a fénysugár hosszának alapvető problémája valóban bonyolítja a helyzetet. Hacsak a fizikusok nem találnak a lézereknél alkalmasabb megoldást.
A fénykardok építéséhez reálisabb és alkalmasabb technológia lenne a plazma. A plazma ugyanis az anyag negyedik, mások által kevésbé ismert állapota (a szilárd, folyékony és gáznemű anyagok mellett), amelyet a mindennapi életben gyakran használunk, nevezetesen a neonlámpákban. Talán ha jobban megvizsgáljuk ezt a területet, akkor tisztábban fogunk látni.
A plazmavágók forró plazmasugarakat állítanak elő, amelyeket vezető anyagok, például acél, alumínium vagy réz vágására használnak. A mai technológiával azonban a plazmavágót nagy áramforráshoz kell csatlakoztatni. Még a világ legerősebb plazmavágói sem tudtak olyan nagy sugarat létrehozni, amely méretben és erőben egy fénykardhoz hasonlítható lett volna.
Ezenkívül más számítási hibák is megakadályozzák ezt a megoldást:
Kattintson a videóra, és nézze meg a Proto-Sabre első változatát videón!
Ez olyan, hogy egy plazma fénykardot (vagy inkább egy proto-lámpakardot) lehet készíteni. De ez nem egy igazi fénykard, mert nem rendelkezik a szilárd tárgyak tulajdonságaival.
Mivel a plazma pozitív töltésű, a kutatók jelenleg egy olyan modellen dolgoznak, amely mágneses terek segítségével egy meghatározott térbe szorítja a plazmát egy penge profiljának kialakítása érdekében.
A fő probléma az, hogy a mágneses térben lévő plazma nem különösebben merev. Képes lennél egy összefüggő formát létrehozni, de lehetetlen lenne fegyverként használni, mert a hő elviselhetetlen lenne.
Az ellenfélnek elég lenne mágnesekkel megzavarni a mágneses védőmezőt, hogy teljesen megváltoztassa az alakját. Ez azzal a kockázattal járhat, hogy teljesen megsül.
➡ Összefoglalva, olyan innovációt kell létrehozni, amely lehetővé teszi, hogy egy fénysugár:
Mint látható, még mindig sok a megoldásra váró kérdés. A lézerek és a mágneses plazma kivetítése még nem a megfelelő technológiák, amelyekkel remélhetőleg elérhetjük céljainkat. Figyelembe véve ezeket a szempontokat és a további korlátozásokat, arra a következtetésre kell jutnunk, hogy egyelőre be kell érnünk például egy világító polikarbonát pengével ellátott Laser Sabre-vel.
És ez így is van jól, mert van nálunk valami, ami neked való! Fény- és hangfénykardjaink többszínű LED-del vannak felszerelve, amely lehetővé teszi a gyors színváltást. Ezek a fiktív, de valósághű fegyverek beépített hangszóróval is rendelkeznek. Különböző hangfontokat játszik le, hogy belemerülj a Jedi lovag vagy Sith Lord szerepébe!
Hagyj egy megjegyzést
Ne habozzon hozzászólni, kíváncsiak vagyunk a véleményére fiatal tanonc!
Lásd a teljes cikket